Keyboard Shortcuts
ctrl + shift + ? :
Show all keyboard shortcuts
ctrl + g :
Navigate to a group
ctrl + shift + f :
Find
ctrl + / :
Quick actions
esc to dismiss
Likes
Search
Using the Seeds
Lorenzo
I bought 50 lbs of Golden flaxseed, for $24, shipping was $20 so it cost
about a Dollar a pound. We grind it and put it in food and in baked stuff and gave some to the man we get our eggs from for his chickens, The eggs have orange- not yellow yolks, and give some to friends. The brown flax is $12 for 50 lbs in MN. We make Oatmeal/flax/banana cookies - no white flour no sugar. And put in Real whole rye flour and flax ground in place of the whole wheat flour in pancakes- I am looking for a small press to make my own fresh oil from the seeds- BUT have not found one. I only have skin cancer for 30 years- kept in check with Ascorbic Acid. Best Regards, Lorenzo If you have pain -Join the CaveManFood list and eat like our ancestors. CaveManFood-subscribe@... Trapshooters Join ; trapshooter-subscribe@... --- Outgoing mail is certified Virus Free. Checked by AVG anti-virus system (). Version: 6.0.293 / Virus Database: 158 - Release Date: 10/29/01 |
John Polifronio
Lorenzo
toggle quoted message
Show quoted text
Would you be willing to tell us your source for Golden flaxseed. ----- Original Message -----
From: "Lorenzo" <lorenzo1@...> To: <FlaxSeedOil2@...> Sent: Friday, November 02, 2001 10:34 PM Subject: [FlaxSeedOil2] Using the Seeds I bought 50 lbs of Golden flaxseed, for $24, shipping was $20 so itcost about a Dollar a pound. We grind it and put it in food and in bakedstuff and gave some to the man we get our eggs from for his chickens, The eggsflax is $12 for 50 lbs in MN.in pancakes-BUT have not found one. |
to navigate to use esc to dismiss